Služby
Klasická masáž
To, že dotyk ako taký pomáha zbavovať sa vnútorného napätia, vedeli ľudia už dávno. A tento jednoduchý a pritom účinný „liek" sa používa dodnes. Klasická masáž zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov, pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly a podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu. Zjednodušene povedané, vďaka pravidelnej klasickej masáži sa pokožka na vašom tele môže stať pružnejšou a môžete predísť bolestiam, ktoré bývajú dôsledkom stuhnutého svalstva - napríklad v oblasti šije, medzi lopatkami a v krížoch. Klasická masáž pomáha aj pri rekonvalescencii svalov a kĺbov po dlhom znehybnení v dôsledku zlomeniny alebo iného zranenia. Čo je však možno najdôležitejšie - celkovo sa môžete cítiť lepšie, pretože masáž pôsobí nielen na telo, ale aj na psychiku. Hmaty klasickej masáže udržiavajú svaly v dobrej kondícii, z kĺbov pomáhajú odvázať usadené soli, ale môžu napríklad aj podporovať črevnú peristaltiku. Na dosiahnutie kožného sklzu používame masážne médium /olej, gél a pod. /. Klasická masáž môže byť ukľudňujúca, ale zároveň i povzbudzujúca. Telo pri nej optimálne zregeneruje, uvoľní sa napätie a odbúra stres.Odstraňuje únavu, stres, bolesti chrbta, stuhnutosť svalstva čo je častá príčina migrén. Zlepšuje regeneráciu, posilňuje imunitu. Klasická masáž je celková alebo čiastková.
Kontraindikácie :
- akútne zápaly tkanív alebo orgánov, ktoré si vyžadujú chirurgické riešenie
- stavy, ktoré si vyžadujú pokoj na lôžku ( akútna dna, IM, respiračná insuficiencia )
- horúčkové stavy
- infekčné ochorenia
- nádory, akútne zápaly v povrchových tkanivách
Reflexná masáž
Relaxačná masáž časti tela - je masáž reflexných bodov (tzv. Receptorov), ktoré sa nachádzajú na tele a ide o manuálny liečivý zásah na povrchu tela. Vykonáva sa na tele pacienta, bez použitia oleja, s cieľom odstrániť chorobné zmeny na koži a v tkanivách. Pôsobí na nervový systém, ktorý je hlavným riadiacim systémom v organizme človeka. Pri masáži dráždime receptory a to sa prenáša dostredivými dráhami do mozgu. Odtiaľ vychádzajú spätné reakcie do kože a podkožia, svalov a orgánov, čím dochádza k ich lepšiemu prekrveniu. Na uvoľnenie stuhnutého svalstva sa využíva tlak, ktorý je vyvíjaný palcami . Zlepší sa prekrvenie, upraví sa funkcia orgánov ,zrýchli sa metabolizmus .Hlavným prínosom reflexnej masáže je relaxácia , zmiernenie napätia, zlepšenie krvného obehu, obnovenie funkcie zablokovanej nervovej sústavy, vytvorenie homeostázy medzi všetkými funkciami tela , a najpodstatnejšie je,že masážou sa môže nepriamo vplývať na iné časti tela bez toho aby sme sa ich dotýkali. Keď ,že väčšina súčasných ťažkosti pramení v stresových situáciách , reflexná masáž môže byť prospešná pre širokú škálu ťažkostí .
Teplo liečba
Teplo liečba – termo terapia je liečebná procedúra, pri ktorej na organizmus pôsobia tepelné podnety. Aplikované teplo uvoľňuje napätie svalov, zlepšuje prekrvenie organizmu, pôsobí proti stresovo a relaxačne. Teplo liečba /termo terapia/ môže byť pozitívna , kedy teplo do organizmu privádzame pomocou zábalov .Podľa rozsahu aplikácie rozlišujeme termoterapiu na celkovú a lokálnou. Využíva sa hlavne pred masážou. Masírované miesto sa pred masážou nahreje, čo prináša pocit uvoľnenia a zároveň podporuje účinok masáže.
Rašelinový zábal
Rašelinový zábal je procedúra, ktorá ako liečebný efekt okrem tepelného účinku využíva aj vplyv látok, obsiahnutých v balneologickej rašeline. Rašelina je stvorená z viac ako stoviek rastlín, rastúcich v plodnej pôde. Skrýva nespočetné množstvo živín, prírodných stopových prvkov, minerály a látky ľahko vstrebávajúce sa cez ľudskú pokožku. Priaznivo ovplyvňuje obnovu kožných buniek, pôsobí antibakteriálne a posilňuje imunitu. Svojím zložením zvyšuje prekrvenie, zlepšuje činnosť svalstva a kĺbov, podporuje rýchlejšie vstrebávanie krvných výronov, zlepšuje hojenie ťažkých kožných ekzémov, zlepšuje stav pomarančovej pokožky, a mnohé iné. Tieto látky sa počas aplikácie vstrebávajú cez pokožku a lymfou sa dostávajú do tkanív, v ktorých môžu liečebne pôsobiť. Rašelina je podávaná buď priamo na pokožku alebo v polopriepustných, membránových igelitových vreckách, ktoré sú určené na jednorázové použitie. Doba trvania: cca 20 min. Jednorázový rašelinový zábal sa doporučuje aplikovať 1 x denne. Môžeme si vybrať miesto priloženia na krčnú a hrudnú chrbticu, krížovú časť s driekovou ,alebo dať dva zábaly, ktoré pokryjú celú časť chrbta. Na kolená či bedrové kĺby si môžeme vybrať rôznu veľkosť zábal.
- Doporučuje sa pri:
- Bolesti kĺbov a chrbtice
- Obezita
- Chronické stavy reumatického pôvodu
- Svalové kontraktúry
- Celulitída
- Vhodné pre zvýšenie lokálneho prekrvenia
Kontraindikácie pre teplý zábal:
- Precitlivenosť na teplo
- Opuchy neznámeho pôvodu
- Alergia na huminové kyseliny
- Akútne zápaly močových ciest
- Tehotenstvo
- Dekompenzované kardiologické ochorenia
- Otvorené poranenia kože, krvácanie
- Horúčkovité stavy
- Ťažšie zápalové iné akútne ochorenia kože
Oxygenoterapia – terapia kyslíkom
Oxygenoterapia sa používa v medicíne aj v bežnom živote už niekoľko rokov. Podstatou je rovnomerné zásobovanie organizmu koncentrovaným kyslíkom, čo umožňuje priaznivo zlepšiť energetický potenciál organizmu, zvýšiť psychickú aj fyzickú výkonnosť, urýchliť regeneráciu síl po prekonaní choroby ,priaznivo ovplyvniť ochorenia centrálnej nervovej sústavy, kardiovaskulárneho systému, ochorení tráviacej sústavy, urologických, gynekologických a onkologických ochorení, ochorení pohybového aparátu. Kyslíková terapia preventívne pôsobí proti nádorovým ochoreniam, zmierňuje nežiaduce účinky farmaceutickej liečby, dokáže zvýšiť telesnú kondíciu pred plánovanou operáciou, športovým výkonom alebo psychickým vypätím, spomaliť proces starnutia, zbaviť sa vrások a celulitídy. Oxygenoterapia je vdychovanie vzduchu obohateného na 90-95% primerane vlhkým kyslíkom. Kyslíková terapia obyčajne trvá 20až 60 minút. Počas jej trvania máme na tvári nasadenú Nosnú kanylu pripojenú k prístroju, ktorá separuje kyslík z okolitého vzduchu.(Nosná kanyla sa za jednorazový poplatok 2,50-eurá stáva majetkom klienta a môže ju použiť pri ďalších sedeniach). Za ten čas vdýchnete približne20 až 60 litrov čistého kyslíka. Pomáha prekonávať vyčerpanosť, zvyšuje imunitu voči virózam a zlepšuje pamäť.
Kontraindikácie -kedy sa inhalácia koncentrovaného kyslíka nedoporučuje :
- pri epilepsii
- v krátkej dobe po transplantácii orgánov
- pri pokročilej ateroskleróze
- pri odlupnutí sietnice a zelenom zákale (glaukom)
- pri vredovej chorobe žalúdka
- pri zápale nosných dutín a zápale mozgových blán